Brandweer Twente (cluster Noord-West) oefent op locatie VolkerWessels

10 februari 2025
Door regio: Twente

Van 13 tot en met 15 januari 2025 hebben  de kazernes in de cluster Noord-West  deelgenomen aan eindoefeningen hulpverlening (HV). Onder het thema ’Noord-West op zijn best’ trainden manschappen en bevelvoerders uit Rijssen, Holten, Enter, Hellendoorn, Nijverdal, Wierden, Den Ham, Vroomshoop en Vriezenveen. Daarnaast konden officieren uit de hele regio Twente zich inschrijven om deel te nemen. Deze oefeningen vonden plaats bij VolkerWessels Materieel & Logistiek in Rijssen. Het scenario was realistisch en uitdagend.

Realistisch en uitdagend scenario

De avond begon met een briefing door oefenleider Bas van Vliet. Tijdens deze briefing werden de leerdoelen van de oefening besproken, evenals de aandachtspunten waarop gelet moest worden. Vervolgens gingen de deelnemers aan de slag met een scenario waarin meerdere ongelukken tegelijkertijd werden gesimuleerd. Een torenkraan draaide ongecontroleerd omdat de machinist onwel werd. Een medewerker zat bekneld op grote hoogte. Ondertussen schoot een kraandeel los en veroorzaakte schade. Dit leidde tot botsingen waarbij auto’s waren betrokken. Het scenario werd nog complexer door het gebruik van een elektrische vrachtwagen en een accupakket van de torenkraan. Dit systeem moest door de deelnemers worden uitgeschakeld.

Bas van Vliet, vertelt: “Het scenario testte niet alleen de technische vaardigheden, maar ook de samenwerking tussen verschillende hulpdiensten. Het terrein van VolkerWessels leende zich perfect voor deze oefening. Het bood alle middelen om de oefening zo echt mogelijk te maken.”
De deelnemers moesten snel schakelen tussen verschillende taken, zoals reddingsacties en het stabiliseren van het incident. Rob Koetje, manschap van de kazerne Wierden, zegt: “Het voelde alsof we echt in een crisissituatie zaten. Door de schaal en afwisseling was het heel leerzaam.”

overzicht van de situatie, meerdere hulpdiensten en voertuigen werken samen

Waarom VolkerWessels meedoet

Het terrein van VolkerWessels werd bewust gekozen voor deze oefening. Veiligheid is voor het bedrijf erg belangrijk. Door de samenwerking met de brandweer konden beide partijen van elkaar leren. Rob Oosterik, medewerker van VolkerWessels, zegt: “Wij zien veiligheid als een kernwaarde. Door dit soort oefeningen leren wij hoe hulpdiensten werken en hoe wij als BHV-organisatie beter kunnen worden.” Ook voor de medewerkers van VolkerWessels was de oefening waardevol. Marco ten Voorde vult aan: “Onze BHV’ers konden zien hoe professionals calamiteiten aanpakken. Dit was een kans om te testen of wij onze rol kunnen pakken als het nodig is.”

vrachtwagen met het logo van volkerswessels

Samen leren en samenwerken

Een belangrijk doel van de oefening was om de samenwerking tussen de brandweer en het bedrijfsleven te verbeteren. De deelnemers oefenden niet alleen op hulpverleningstechnieken, maar ook op samenwerking en communicatie. “Samenwerken en goed communiceren zijn essentieel bij het afhandelen van incidenten,” zegt Bas van Vliet. De deelnemers ervoeren hoe belangrijk het is om ook in onbekende situaties goed voorbereid te zijn. Rob Koetje vertelt: “In de praktijk kom je dingen tegen die je niet kunt voorspellen. Dat leer je alleen door te oefenen.”

brandweermannen bevrijden een slachtoffer

Reflectie en vooruitblik

Na afloop werd de oefening geëvalueerd. De deelnemers bespraken wat goed ging en wat beter kon. “In de praktijk loopt het altijd anders dan je gepland hebt. Dat maakt evalueren zo waardevol,” legt Rob Koetje uit. Bas van Vliet kijkt tevreden terug: “De samenwerking met VolkerWessels, het uitdagende scenario en de inzet van iedereen hebben ervoor gezorgd dat we onze doelen hebben bereikt. Dit soort oefeningen zijn heel belangrijk om voorbereid te blijven op de realiteit.”

Aan het einde van de debriefing werd de deelnemers gevraagd een QR-evaluatie in te vullen. Hiermee kan het oefenbureau hun bevindingen meenemen naar de volgende eindoefeningen.

brandweermannen scannen de omgeving met een zaklamp

Veiligheid staat altijd voorop

Om de veiligheid extra te benadrukken, hebben Jerrit ter Harmsel (specialist Vitaliteit & Veiligheid bij Brandweer Twente), Bas van Vliet en een veiligheidsdeskundige van VolkerWessels een Taak Risico Analyse (TRA) uitgevoerd. Een TRA onderzoekt de gevaren bij risicovolle taken en helpt om de deelnemers veilig te laten werken.

Deze eindoefeningen laten zien hoe belangrijk het is om samen te werken en te blijven leren. Of het nu gaat om betere hulpverlening of een goede samenwerking tussen hulpdiensten en bedrijven: veiligheid staat altijd voorop.

brandweerman kijkt door autoraam naar slachtoffer

Bedrijfspand beschikbaar stellen?

Heb je na aanleiding van dit artikel interesse om jouw bedrijfspand beschikbaar te stellen voor een oefening? Neem dan gerust contact op met:

Stel een vraag
Sluit stel een vraag box